Fundacja ATYPOWA

Znajdziecie tutaj ciekawe informacje dotyczące osób w spektrum autyzmu, tych znanych, sławnych ale także tych żyjących tuż obok nas. Czym się zajmują oraz jak wyglądała ich droga do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Zaczynamy od ... Temple Grandin oczywiście!

"Autism is part of who I am." — Temple Grandin

Temple Grandin, osoba z autyzmem, udowodniła, że warto przezwyciężać przeciwności losu i wykorzystywać swoje zamiłowanie, pasje, talenty czy umiejętności, aby osiągnąć w życiu coś, co będzie miało pozytywny wpływ dla całego świata.

Niesamowita kobieta w spektrum autyzmu, ekspertka od zachowań zwierząt, która odnosi ogromne sukcesy. Jest szanowana przez organizacje walczące o prawa zwierząt i członków społeczności autystycznej.

  • otrzymała tytuł doktora zootechniki,
  • jako profesor wygłasza wykłady na uniwersytecie w Kolorado,
  • jest autorką bestsellerów, wydała 18 książek,
  • konstruuje infrastrukturę do humanitarnego uboju zwierząt hodowlanych,
  • zaprojektowała maszynę do przytulania.

Ponadto w 2010 roku magazyn „Time” zaliczył ją do grona 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, w kategorii „Bohaterowie”.

Obecnie z zaangażowaniem propaguje wiedzę na temat autyzmu.

Jej wykład w TED talk - "The world needs all kinds of minds" (Świat potrzebuje każdego rodzaju umysłów) - można przesłuchać tutaj.

O sposobie postrzegania świata przez osoby w spektrum autyzmu można przeczytać w autobiografii Temple Grandin "Myślenie obrazami oraz inne relacje z życia z autyzmem".

Na podstawie tej książki powstał również bardzo dobry film pt. "Temple Grandin". Zachęcamy do obejrzenia!